مایکروسافت در حال توسعه ویندوز کلاود

اطلاعات جدید خبر می دهند که شرکت مایکروسافت تصمیم به توسعه نسخه جدیدی از ویندوز گرفته اما این بار مبتنی بر فناوری جدید و پرطرفدار دنیای تکنولوژی یعنی کلاود.

این نسخه جدید ویندوز، ویندوز ابری (Windows Cloud) نام خواهد داشت. اما ویندوز ابری چیست؟ بطور خلاصه می‌توان گفت که ویندوز ابری نسخه‌ای ساده‌تر از ویندوز ۱۰ بوده که فقط قادر به اجرای اپلیکیشن‌های Universal Windows Platform است (اپلیکیشن‌هایی که بطوری طراحی شده‌اند که هم بر روی نسخه دسکتاپ و هم بر روی نسخه موبایل ویندوز اجرا شوند.). هر تلاشی برای اجرای برنامه‌های ویندوز دسکتاپ بر روی ویندوز معمولی منجر به مشاهده پیام خطای زیر می‌شود:‌

حتی اپلیکیشن‌های Centennial نیز بر روی این نسخه از ویندوز قابل اجرا نخواهند بود. اما واژه ابری (Cloud) چه معنایی دارد؟ تقریبا هیچ! چون این سیستم عامل همانند سیستم عامل کروم گوگل صددرصد مبتنی بر پردازش ابری نیست. شاید مایکروسافت خواسته بر استراتژی مبتنی بر پردازش ابری خود تاکید کرده باشد.

آیا ویندوز ابری جایگزین ویندوز ۱۰ خواهد شد؟

در حال حاضر بنظر می‌رسد که ویندوز ابری تنها مکملی برای ویندوز ۱۰ است تا جایگزینی برای آن! طراحی این ویندوز به گونه‌ای است که بیشتر به پاسخی به سیستم عامل کروم گوگل می‌ماند که موفقیت زیادی بخصوص در بخش آموزش داشته است.

بنظر می‌رسد که ویندوز کلاود تلاش مایکروسافت برای ساختن ویندوزی متمرکز بر پردازش ابری باشد و گرچه ویندوز ابری جدا از ویندوز ۱۰ است، اما احتمالا در آینده با آن ادغام خواهد شد. مایکروسافت بارها اعلام کرده که ویندوز ۱۰ آخرین نسخه ویندوز خواهد بود. بنابراین جای تعجب دارد که مایکروسافت ناگهان از یک ویندوز دیگر رونمایی کند. مایکورسافت با ویندوز ۸ و ویندوز RT این کار انجام داد که نهایتا به فاجعه منجر گشت.

در کل می‌توان گفت که ویندوز ابری سوالات بیشتری از پاسخ‌ها ایجاد می‌کند. جواب دادن به این سوالات نیاز به گذشت زمان و درز اطلاعات بیشتر از مایکروسافت دارد.

نویسنده مطلب: حسین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *