آشنایی با مدارک شرکت Cisco

هر کس که زمانی در زمینهٔ IT فعالیت کرده باشد این موضوع را به خوبی می‌داند که تخصص‌های مورد نیاز به سرعت تغییر می‌کنند، بنابراین در سال ۲۰۱۷ نباید به داشته‌های قبلی خود متکی بود و برای به اصطلاح «آپدیت» کردن خود می‌بایست گام‌هایی عملی برداشت! کلیهٔ بحث‌هایی که راجع به هک شدن سایت‌ها، جرائم اینترنتی و دزدی اطلاعات می‌شود به طور مشخص یک معنی دارد: متخصصان حوزۀ امنیت سایبری به شدت مورد نیاز می‌باشند. همچنین پیش‌بینی می‌شود در سال‌‌های آتی نیز تقاضای زیادی برای مدیران شبکه وجود داشته باشد و اینجا است که پای تخصص‌های فنی شبکه شرکت Cisco به میان می‌آید. در پاسخ به این سوال که در کدام یک از مدارک Cisco باید حرفه‌ای شوید تا بتوانید شغل مورد نظر خود را بدست آورید؟ پیشنهاد می‌کنیم که ۵ مورد از مواردی که باعث می‌شود در سال ۲۰۱۷  شما در زمینۀ مشاغل مربوط به شبکه از رقبا پیشی بگیرید را از دست ندهید.

Back Gallery For cisco data center wallpaper

 مدارک شرکت Cisco متشکل از ۵ سطح می‌باشد. سطح نخست CCENT که مخفف Cisco Certified Entry Networking Technician است، به عنوان سطح مقدماتی شبکه شناخته می‌شود، سطح دوم CCNA یا Cisco Certified Network Associate است که معمولا این مدرک را معادل با کارشناسی شبکه می‌دانند، سطح سوم CCNP یا Cisco Certified Network Professional است که این مدرک معادل کارشناسی ارشد شبکه می‌باشد، سطح چهارم CCIE یا Cisco Certified Internetwork Expert می‌باشد که معادل با مدرک دکترای شبکه است و سطح آخر یا پنجم CCAr یا Cisco Certified Architect است که به عنوان بالاترین سطح از مدارک شبکه می‌باشد.

CCNA / P / IE  Security (امنیت)
امنیت در سال ۲۰۱۷ و حتی سال‌های آینده تبدیل به یک موضوع بزرگ شده است. تنها کافی است به تیتر اخبار نگاهی بیاندازید و احتمالا با موضوعات مختلفی در مورد امنیت سایبری روبرو خواهید شد. از هک سیستم‌های دولتی ایالات‌متحده توسط روسیه گرفته تا منتشر شدن اطلاعات میلیون‌ها کاربر وبسایت یاهو؛ پیش‌بینی افزایش تقاضا برای متخصصان امنیت در آینده خیلی دور از ذهن نیست.

CCNA / P / IE Cyber Ops (عملیات سایبری)
هدف از عملیات سایبری، تمرکز بر روی سطوح مقدماتی کار در مراکز عملیات امنیت می‌باشد. این مدرک به عنوان نخستین گام در دنیای امنیت سایبری می‌باشد. دانشجویان در این دوره می‌آموزند که چگونه آنتی‌ویروس‌ها و فایروال‌ها را نگهداری کرده و همچنین با تمرکز بیشتری می‌آموزند که چگونه به تهدیدات سایبری پاسخ دهند.

CCNA / P / IE Data Center (مرکزداده)
تمرکز مدرک مرکز داده شرکت Cisco بر روی طراحی، نگهداری و استفاده از شبکه می‌باشد. افرادی که دوره‌های شرکت Cisco را می‌گذرانند در هر سطح با مسائل پیچیده‌تر و درک عمیق‌تری از شبکه‌های این شرکت روبرو می‌شوند، به‌طوری‌که به کسانی که این مدارک را دارند این فرصت را می‌دهد تا پیشرفت بیشتری در حرفهٔ خود داشته باشند.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که تنها شغل‌های مربوط به امنیت مورد تقاضا نیستند، بلکه شرکت‌هایی که اقدام به استخدام می کنند به مدیران شبکه نیز نیاز دارند.

CCNA / P / IE Routing and Switching (مسیریابی و سوییچینگ)
همان‌طور که مدیران شبکه برای نگهداری از زیرساخت شبکه‌های تجاری مورد نیاز می‌باشند، برای درک و استفاده از تکنولوژی‌های جدید شبکه، به مهندسان شبکه نیز نیاز است. مدرک مسیریابی و سوییچینگ شبکه Cisco بر روی مهندسی هسته شبکه‌های Cisco تمرکز کرده است. این مدرک برای افراد حرفه‌ای طراحی شده است که قصد دارند تحت عنوان مهندس شبکه، مهندس سیستم، مهندس پشتیبانی یا تکنسین شبکه کار کنند.

CCNA / P / IE Collaboration(همکاری)
مجموعه مدارک Collaboration شرکت Cisco بر روی صوت، تصویر و سایر نرم‌افزارها و سخت‌افزار‌های ساخته شده برای مبحث همکاری این شرکت تمرکز نموده است. تقاضا برای مدیران شبکه وجود دارد، و کسانی که تسلط خوبی بر روی  بحث مدیریت شبکه دارند شاید بخواهند که بدانند که چگونه می‌توانند تجهیزات Collaboration را در مقیاس تجاری مدیریت نمایند. البته مدارک Collaboration هم یک روش برای بهبود رزومه افرادی می‌باشد که متقاضی مشاغل مرتبط با شبکه هستند.

اکنون نوبت شما است که برای ما بگویید تاکنون چه مدارکی از شبکه را اخذ کرده‌اید و آیا اخذ مدارک شبکه با وجود این‌که کشورمان تحریم است و آزمون‌های بین‌المللی در کشور‌مان برگذار نمی‌شود، به عنوان یک نکتهٔ مثبت برای یافتن شغل مورد نظرتان شده است یا خیر؟

نویسنده مطلب: حسین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *